A 2020. évi CVII. törvény könnyítési lehetőségeket biztosít azoknak az ügyfeleknek, akik 2021. január 1. után nem tudják teljesíteni a kölcsönükkel kapcsolatos fizetési kötelezettségüket.
A 2020. március 18-ig folyósított kölcsönökre vonatkozóan:
- jogosultság esetén 2021. január 1-jén hatályba lépő fizetési moratórium (továbbiakban: 2021-es fizetési moratórium), vagy
- jogosultság hiányában felmondási tilalom vonatkozhat.
Mi a teendője a hitelfelvevőnek?
- Amennyiben nem áll fenn fizetési nehézsége az ügyfélnek, úgy feltétlenül javasolt a kölcsön további folyamatos törlesztése, ebben az esetben 2021. január 1-től, nincs további teendő.
- Ha nem törlesztené tovább a kölcsönt a hitel felvevője, 2021. január 1-től, (mert pénzügyi nehézségei vannak) és a Törvényben meghatározott kategóriák alapján jogosult a 2021. január 1. napján hatályba lévő fizetési moratóriumra mert:
/ gyermeket vár vagy nevel – gyermeknek számít a magzat a várandósság betöltött 12. hetét
követően; valamint az a gyermek, aki az adós vér szerinti vagy örökbefogadott eltartottja, és a 25. életévét még nem töltötte be; vagy megváltozott munkaképességű, 25. életévét betöltött személy, ha az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg.
/ munkanélküli -munkanélkülinek számítanak azok, akik a foglalkoztatás elősegítéséről és a
munkanélküliek ellátásáról szóló törvény szerint álláskeresőnek minősülnek.
/ nyugdíjas nyugdíjasnak számítanak azok, akik saját jogú öregségi nyugdíjban vagy hozzátartozói nyugellátásban részesülnek.
/ közfoglalkoztatott,
akkor, lehetőség szerint 2020. december 31-ig igazolja a jogosultságát és nyilatkozzon a 2021. január 1. napján hatályba lépő fizetési moratórium igénybevételi szándékáról is.
A jogosultság igazolásához szükséges dokumentumokról az adott bank honlapján vagy valamelyik fiókban tájékozódhat az ügyfél.
A jogosultságának igazolását és a nyilatkozatát mindenki kizárólag a saját nevében teheti meg.
- Ha nem törlesztené tovább a kölcsönét 2021. január 1-től, mert pénzügyi nehézségei vannak, de a fent felsorolt kategóriák alapján nem jogosult a 2021. január 1. napján hatályba lépő fizetési moratóriumra, akkor az ügyfelet automatikusan, a törvény erejénél fogva megilleti a 2021. június 30-ig tartó hitelfelmondási tilalom. Ezt nem kell külön kérelmezni,
azaz a hitelező /bank/ az ügyféllel kötött szerződést tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettség nem teljesítése miatt 2021. június 30. napjáig nem mondhatja fel. Ezen időszak alatt kizárólag a szerződés felmondása nem történhet meg, minden egyéb, a késedelemmel járó a szerződésben meghatározott következmény (pl.: esetlegesen, kölcsöntípustól függően késedelmi kamat, késedelmi díj felszámítása, késedelmes napok Központi Hitelinformációs Rendszerbe (KHR) történő átadása) alkalmazható.
Ezen időszak alatt érdemes lehetőség szerint egyeztetni és megállapodni a fizetéskönnyítési lehetőségekről az illető bankkal.
További fontos információk:
A 2021-es fizetési moratóriummal kapcsolatos rendelkezések semmilyen módon nem érintik a 2020. december 31- ig érvényben lévő intézkedéseket. Ha az ügyfél 2020-ban élt a 2020-as fizetési moratórium lehetőségével, akkor 2020. december 31-ig továbbra sem kell törlesztenie kölcsönét. Ha nem élt a 2020-as fizetési moratórium lehetőségével, akkor továbbra is törlesztheti kölcsönét.
Hitelkártyával illetve lakástakarék szerződéssel kombinált hitellel rendelkezőknek szintén ajánlott tájékozódni az adott bank honlapján vagy valamely fiókjában.
/kpe, Kékesi Márton/