Új, az eddiginél rugalmasabb tűzgyújtási tilalmi rendszer lépett életbe hazánkban. A módosított struktúrának köszönhetően gyorsabbá vált a tilalom elrendelése és visszavonása, ezáltal a rendszer hatékonyabban reflektál az időjárás, illetve azzal összefüggésben az erdőtűzkockázat idő- és térbeli változásaira. A tilalom pedig csak a valóban indokolt ideig marad érvényben.
A korábbi szabályozás szerint a megyei tűzgyújtási tilalmat az elsőfokú erdészeti hatóság, az országos tűzgyújtási tilalmat az erdőgazdálkodásért felelős földművelésügyi miniszter rendelte el közigazgatási határozatban. A változékony időjárás azonban gyorsan módosítja térben és időben az erdőtűzkockázatot, ezért a jogalkotó – a nemzetközi jó gyakorlat figyelembevételével – egy rugalmasabb tűzgyújtási tilalmi rendszer kialakításáról döntött.
A tűzgyújtási tilalommal érintett területet az új rendszerben naponta jelölik ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erdészeti szakemberei és a Katasztrófavédelem munkatársai, mérlegelve a várható időjárást, az erdei biomassza állapotát és a megelőző időszak tűzeseteit. Az intézkedés célja, hogy az egyes területeken csak a feltétlenül indokolt időtartamra rendeljék el a tűzgyújtási tilalmat, emellett a korlátozás elrendelése és visszavonása gyorsabban kövesse az időjárás változásait.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról az erdotuz.hu és a katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térkép segítségével tájékozódhatnak az érdeklődők. A térkép minden nap 0 óra 1 perckor automatikusan frissül, így minden esetben az adott napon érvényes tűzgyújtási tilalmakat mutatja. A „napi összefoglalók” mellett egy interaktív tűzgyújtási tilalom térkép is az érdeklődők rendelkezésére áll, amelynek segítségével pontosan be tudják azonosítani a lakóhelyük környékén található erdőterületeket
A Nébih felhívja a lakosság figyelmét, hogy a tűzgyújtási tilalom alá eső területeken kiemelten fontos a korlátozó előírások betartása. A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani a külterületi ingatlanokon fekvő erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, ideértve a térképen jelölt területeken található tűzrakó helyeket, a vasút és közút menti fásításokat, valamint a parlag- és gazégetést is.
A hatályos levegővédelmi szabályozás alapján a belterületi ingatlanokon tiltott a kerti és növényi hulladék égetése, amely alól a helyi önkormányzat rendeletben adhat felmentést, szabályozva az égetés idejét, feltételeit és körülményeit. Helyi önkormányzati rendelet hiányában az avar és kerti hulladék égetése nem megengedett.
Nem minősül ugyanakkor tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítőeszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva.
Az erdőtűz-megelőzéssel kapcsolatos hasznos tudnivalókról a Nébih FIRELIFE Erdőtűz Megelőzési Programjának honlapján tájékozódhatnak.
(orientpress.hu)
A Polgári Kisgazdák változatlanul kérik az erdőn-mezőn járó emberektől, hogy a nyári száraz időjárási viszonyok között a lehetséges tűzgyújtási tilalomtól függetlenül is fokozottan ügyeljenek a tűzbiztonságra. Minden hőhatással járó tevékenységet csak fokozott körültekintéssel végezzenek. Az ételmelegítő, elektromos fűtő, és egyéb berendezéseket csak a használati utasítás betartása mellett működtessenek a szabadtéri táborozásaik alkalmával. Szabadtéri tűzrakást a tilalmi időszakon kívül meggyújtani, csak fokozott óvatosság mellett szabad. Figyelni kell a szélirányra és a szikrák esetleges elsodródására. Szabadtéri tüzet felügyelet nélkül hagyni nem szabad. A tűzhasználat után nem elég a tűz gondos eloltása, hanem még a hamu alatt meghúzódó izzó parazsat is el kell oltani. Az erdő és a beérett búzamező rendkívül nagy érték. Ezek biztonságát a legkisebb mértékben sem szabad kockáztatni. (KPE).