Tagtársainknak is érdemes figyelemmel kísérni a minket érintő jogszabályi változásokat /Az igazságügyi törvények módosításáról

Az egyes igazságügyi törvények módosításáról elfogadott új törvény huszonöt korábbi törvény részleges módosítását, pontosítását tartalmazza.

Újra változott a közjegyzőkre vonatkozó jogszabály. Ennek keretében meghatározták, mikor mellőzheti a közjegyző az általa készített okirat aláírás előtti felolvasását. / Vak aláíró esetében ez nem lehetséges! /

Régi kívánság teljesült, azzal. hogy a fél kérelmére az ügyleti tanúknak csak az aláírásnál kell megjelenniük, így tehát az okirat tartalmát  nem kell, hogy megismerjék.

A csődeljárás, felszámolási eljárás keretében tartott  tárgyaláson a meg nem jelent hitelezőt a nemmel szavazók  közé kell sorolni a jövőben.

A találmányok szabadalmi oltalma körében a kizárólagos hasznosítási jog nem terjed ki a magáncélú, kísérleti és a gyógyszerészeti felhasználásra.

A szabadalombitorlási pereket a bíróságnak soron kívül kell elbírálnia.

A tisztességtelen piaci  magatartás és  versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény módosítása lehetővé teszi, hogy a bírságot kiszabó végzést 15 napon belül a közigazgatási bíróság előtt megtámadják.

A Versenytanács összetétele, működése részletes szabályozást kapott.

Az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló törvény módosítása rögzíti, hogy  25, 30,35, 40 év szolgálati viszony után 2-6 havi jubileumi  jutalom kifizetése kötelező, és hogy mi számít be ezen időbe.

A jogi segítségnyújtásról szóló törvény módosítása alapján a jövőben az is jogosult ezt igénybe, aki közgyógyellátásban részesül vagy részére természetbeni szociális ellátásként egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot állapítottak meg. Jogi segítőként csak az járhat  el – ez az ügyvédekre is vonatkozik!-,aki elvégezte  a szükséges tanfolyamot.

A kisajátítási  eljárás módosítása kimondja, hogy amely ingatlanra végrehajtási jog van bejegyezve, a kártalanítási összeget a végrehajtó  letéti számlájára kell majd átutalni.

Az információs önrendelkezési jogról és az  információszabadságról szóló törvény  számos eljárási módosítást tartalmaz.   A kiszabható bírság összege  egyszáz ezertől, húszmillió forintig terjedhet majd!

A bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény főleg a határozatlan időre szóló kinevezéssel illetve az értékeléssel kapcsolatos előírásokat módosította.

Sajnos sokakat érinthet a Polgári Törvénykönyv új szabályozása a szülői felügyeleti  jog gyakorlásával kapcsolatban. Válás esetén  ez felváltva is történhet!

Az igazságügyi szakértőkre vonatkozó törvény változásait az érintetteknek alaposan át kell majd tanulmányozniuk!  Kívánalom, hogy a szakmai tudásukon kívül életvitelük is megfelelő legyen!

A közigazgatási perrendtartásról szóló törvény változásai között említeném, hogy közigazgatási perre a munkavégzés helye szerinti bíróság illetékes, de természetes személy a lakhelye szerinti bíróságnál is megindíthatja a pert.

A jogszabály egy részében már hatályba  is lépett,, de van olyan előírás, amit majd csak 2023. január 12-től kell alkalmazni.

Az igazságügy minden Polgári Kisgazda számára fontos kérdés, alapvető ismeret, ezért ki-ki a saját szempontjai szerint is olvassa el, tartsa majd be az új szabályokat!

Dr. Bakos Zoltán, KPE szakértő