Sokan szeretjük a csípős ételeket, mondhatni, hogy a chili a vasárnapi húslevesek elengedhetetlen tartozéka. De legyen szó szendvicsekről, köretekről, főételekről és más levesekről, egy kis csípősség mindig jól jöhet. Ráadásul a termesztés sem nehéz, elég néhány dologra odafigyelni, és csak úgy ragyogni fognak a kis paprikáink. Sőt, néhány extra tipp segítségével még jobban fokozhatjuk az erősséget, így garantáltan emlékezetes lesz minden étkezés a chilijeinkkel.
Kétségtelenül egy chilikedvelő nemzet vagyunk, hiszen mindegy, hogy Erős Pistáról, Piros Aranyról, hegyes erősről vagy bármi másról is van szó, a lényeg, hogy csípjen. Nem véletlen, hogy rendkívül népszerűvé vált sok kerttulajdonos számára: fűszeres, mégis enyhén édes íze igen ízletes, de akár a méregerős paprikát is szívesen termesztik. Arról nem is beszélve, hogy számos fajta létezik, és mindegyik tele van fantasztikusabbnál fantasztikusabb ízzel, ráadásul gyönyörű, élénk színekben pompáznak, tehát egyedi megjelenést kölcsönöznek bármilyen kertnek – írja a balconygardenweb. Ha pedig biztosra akarunk menni, akkor tartsuk be az alábbi tippeket, és garantáltan egy kis darab paprika is elég lesz ahhoz a bizonyos húsleveshez, hogy „méreggé” váljon.
A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten
Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!
1. Ne csak a paprika legyen „hot”
Az egyik legfontosabb szabály, ha chilit szeretnénk az az, hogy meleg körülmények között termesszük.
2. Válasszunk minél erősebb fajtát
Temérdek paprikaféle közül választhatunk, ezért –bármennyire jók is – ne ragadjunk le a hegyes erősnél és a jalapenonál. Ha már csak az interneten keresgélünk, láthatjuk, hogy milyen sokféle chilivel találjuk magunkat szembe. Ha bizonytalanok vagyunk, keressünk fel bátran egy szakértőt, így egészen biztosan nem lőhetünk mellé.
3. A nitrogén fontossága
A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a magasabb nitrogénszint növelheti a csípősséget és a termésmennyiséget is.
4. Korlátozzuk a locsolást
Ez az egyszerű trükk valóban működik, azonban nem azt jelenti, hogy a kiszáradás szélére kell lökni őket. A hangsúly azon van, hogy ne öntözzük túl. Amikor már kezd kiszáradni a föld vagy kezdenek lankadni a levelek, akkor kezdhetjük a locsolást.
5. Használjunk Epsom sót
Adjunk hozzá 1 evőkanál Epsom sót (Magnézium-szulfátot) egy gallon vízhez, és öntsük a paprika tövéhez – ezt 3-4 hetente el is végezhetjük.
6. Ne keverjünk!
Figyeljünk arra, hogy lehetőleg csípősebb fajták mellé csípős, vagy ugyanolyan fajtákat ültessünk, ne gyengébbet. Fontos, hogy elkerüljük a keresztbeporzást, így garantáltan erős lesz a végeredmény! Keresztbeporzásnak nevezzük azt a folyamatot, amikor egy pollen egy növényről eljut egy másik növény bibéjére.
7. Kénkedjünk
Ahhoz, hogy a paprika igazán tüzes legyen, adjunk egy kis ként a talajhoz. Ehhez van egy nagyon egyszerű trükk: a paprika elültetése előtt dugjunk egy meggyújtatlan gyufát a lyukba. Mivel a gyufafejek ként tartalmaznak, és olcsón beszerezhetők, ezért ez egy nagyszerű alternatíva lehet.
8. „Stresszeljük” a paprikáinkat
Igen, jól olvastad, a stressz növeli a kapszaicin mennyiségét a paprikában. Ezt úgy érhetjük el, ha úgymond rosszul bánunk a növénnyel, például vágjunk le egy-egy levelet, sértsük meg picit a szárát. Ez a rovarok és állatok által okozott károkat imitálja, és arra kényszeríti a növényt, hogy több kapszaicint termeljen.
9. Mint a jó bor elv
Hagyjuk, hogy a chilink „megöregedjen”. Csakúgy, mint a bor, minél tovább érlelődik a paprika, annál csípősebb lesz. A kapszaicin mennyisége a termésben idővel növekszik, így, ha kicsit tovább hagyjuk érni őket, annál jobb lesz az eredmény.
Forrás: agrarszektor.hu