Magyarország nem támogatja az illegális migránsok általános, évenkénti automatikus kvóta szerinti elosztásának rendszerét és nem fogadja el azt sem, ha egyedi döntéssel, egy-egy migrációs hullám esetén osztják szét a migránsokat az unió tagállamai között – jelentette ki Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Brüsszelben magyar újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.
https://www.facebook.com/v2.12/plugins/like.php?action=like&app_id=416476632245608&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df210df5f69102a8%26domain%3Ddemokrata.hu%26is_canvas%3Dfalse%26origin%3Dhttps%253A%252F%252Fdemokrata.hu%252Ff35ee1edfffb1c2%26relation%3Dparent.parent&container_width=0&href=https%3A%2F%2Fdemokrata.hu%2Fmagyarorszag%2Fmagyarorszag-nemet-mond-735034%2F&layout=button_count&locale=hu_HU&sdk=joey&share=true&show_faces=false&size=small https://platform.twitter.com/widgets/tweet_button.2b2d73daf636805223fb11d48f3e94f7.hu.html#dnt=false&id=twitter-widget-0&lang=hu&original_referer=https%3A%2F%2Fdemokrata.hu%2Fmagyarorszag%2Fmagyarorszag-nemet-mond-735034%2F&size=m&text=Magyarorsz%C3%A1g%20nemet%20mond%20%7C%20Demokrata&time=1695990152633&type=share&url=https%3A%2F%2Fdemokrata.hu%2Fmagyarorszag%2Fmagyarorszag-nemet-mond-735034%2F Rétvári Bence az EU-tagországok belügyminisztereinek az Európai Unió migrációs és menekültügyi csomagjának reformjával foglalkozó tanácsülését követően közölte: Magyarország számára elfogadhatatlan mind az állandó éves kvótarendszer, mind pedig az az egyszeri hirtelen intézkedés, amely szerint Brüsszel szintén kötelező jelleggel akarná a tagállamokra kényszeríteni, hogy akár akaratuk ellenére is illegális bevándorlókat kelljen befogadniuk.
Magyarország álláspontja továbbra is egyértelmű: meg kell védeni az Európai Unió külső határait – tette hozzá.
Az államtitkár arra figyelmeztetett, hogy „a brüsszeli vezetés” migrációs csomagjának legutolsó és „legradikálisabb” fejezete, az úgynevezett krízisrendelet szerint egy megállapított migrációs vészhelyzet jóváhagyása könnyen azzal a következményekkel járhat, hogy egy tagországból tömegével helyeznek át illegális migránsokat egy másik tagállamba. A rendelet egy újabb „migránsmágnest” jelent, hiszen azt láthatják az illegális bevándorlók, hogy akár átlagos mértékben, akár nagy hullámmal érkeznek Európába, megvan a mód arra, hogy fogadják és szétosszák őket a tagországok között. Ez Magyarország számára elfogadhatatlan – jelentette ki.
Közölte: a krízisrendeletet és a migránsok veszélyhelyzetben való kötelező kvóta szerinti szétosztásának a kérdését csak négy ország tartotta olyan fontosságúnak, hogy kifejtse a véleményét. Két nagy tagállam, Németország és Franciaország a javaslat mellett, két ország pedig, Magyarország és Lengyelország ellene szólalt fel. Noha nagyon fontos kérdésről van szó a bevándorlás kapcsán, más állam nem fejtette ki a véleményét, ami – szavai szerint – azt jelenti, hogy „a színfalak mögött” óriási a nyomásgyakorlás a tagállamokra.
Rétvári kiemelte: az európai döntési fórumok, félve a jövőre esedékes európai parlamenti választások eredményétől, minden korábbi eljárási szabályt, minden korábbi szokásjogot és minden korábbi európai tanácsi döntést figyelmen kívül hagynak csak azért, hogy valamilyen úton-módon áterőltessék a saját migrációpárti javaslataikat. Ezzel kapcsolatban kijelentette: a csütörtöki ülésen Brüsszel visszaélt a hatalmával, hiszen korábban egyértelmű döntés született arról, hogy minden migrációval kapcsolatos kérdésben egyhangúság kell az Európai Unióban. Ennek ellenére minősített többségi döntéssel fogadták el a krízisrendeletet – közölte.
„Az unió tehát megint szembement a saját döntésével, megint átírta a saját korábbi döntését, nem tartotta be a korábbi, saját maga által előírt egyhangúságot és áterőszakolta minőségi többségi döntéshozatallal a saját javaslatát” – fogalmazott.
A csütörtöki döntéssel az európai kontinens számos részén a Lampedusán tapasztaltakhoz hasonló helyzet alakulhat ki: migránstáborok, migránsgettók jöhetnek létre. Magyarország ezt elfogadhatatlannak tartja, úgyhogy Magyarországon ilyen soha nem fog létrejönni, amíg a Fidesz-KDNP kormányoz – tette hozzá a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Forrás: demokrata.hu, MTI