A Polgári Kisgazda álláspont a rendszerváltás óta nem változott: Magyarország nem kíván a multinacionális cégek új gyarmata lenni. Együttműködést kívánunk a nagy cégekkel, de csak a kölcsönös érdekek és értékek mentén. Változatlanul érvényesnek tartjuk XIII. Leó pápa a Re rum Novarumban lefektetett alapelvét: „az állami gazdaság- és szociálpolitikát a tőke és munka olyan kiegyensúlyozó szerepének kell szabályoznia, ahol a munkának van elsőbbsége, és amely a munkaadók és a szervezett munkásság között tárgyalásos megegyezések útján jön létre”. (KPE)
Az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) által az Audi győri gyárában szervezett sztrájkról beszámolt a Bloomberg is. A hírügynökség szerint a sztrájk ráirányítja a figyelmet arra, hogy ez EU kelet-európai részén egyre nagyobb a bérnyomás, holott a régió évekig az olcsó, jól képzett munka erejével vonzotta magához a külföldi befektetéseket. Csalogány György, az AHFSZ alelnöke a Bloombergnek nyilatkozva elmondta, hogy mivel a többi magyarországihoz képest náluk magasak a bérek, nem hazai, hanem régiós viszonylatban gondolkodnak. Kiemelte: adatok szerint
Európában a magyar dolgozók keresik a legkevesebbet a Volkswagen-gyárakban. Csalogány György szerint a cseh Volkswagen-dolgozók átlagosan 25, a szlovákok 28, a lengyelek 39 százalékkal keresnek többet a magyaroknál, míg a belgák 3,6-szor akkora fizetést vihetnek haza. A hvg.hu közli, hogy tegnap a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) jelezte, hogy szolidaritást vállal az AHFSZ-szel és a sztrájkoló munkavállalókkal. (Forrás: hvg.hu; portfolio.hu)