A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatót tartott a közösen indított agrárpetíciójukkal kapcsolatban. A petíció a Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól! címet kapta, amely online formában kitölthető és aláírható.
Mint az a tájékoztatón elhangzott, Brüsszel arra készül, hogy elvegye a területalapú támogatásokat a magyar gazdáktól. A MAGOSZ és a NAK álláspontja egyértelmű az üggyel kapcsolatban, a petícióval az a céljuk, hogy ne kerüljenek kilátástalan helyzetbe a magyar gazdák, és ne árasszák el a lakosságot a kétes eredetű élelmiszerek.
– Az a támogatási forma, amelyet kivezetne vagy átalakítana ez a közös agrárpolitikáról szóló stratégiai jelentés, a teljes agrárgazda társadalmat megszólítja. Az a támogatási forma, amelyről beszélünk Magyarország teljes területén igényelt támogatás. Egy közel ötmillió hektárt, 162 ezer gazdálkodót is meghaladó számú családi gazdaságot, őstermelőt, mezőgazdasági szervezetet, vállalkozást érintő kérdésről beszélünk. Ez a területalapú támogatás biztonságot ad a mezőgazdasági munkához, a bérleti díjak kifizetéséhez, a következő évre való felkészülésre. Egy objektív rendszerről beszélünk, amelynek az eredményét az is jól mutatja, hogy az idén április-május hónapban benyújtott kérelmek esetében, most október közepétől nagyságrendileg a 80 százalék előleg formájában a gazdálkodók része már részesült ebből a kifizetésből. Rendkívül fontos eleme a magyar mezőgazdaságnak ez a támogatás– emelte ki Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Cseh Tibor András, a MAGOSZ főtitkára azt hangsúlyozta, hogy a családi gazdasági modellnek az egyik legfontosabb pillére az a területalapú támogatás, amely most így veszélybe került.
– Azért hívják területalapú támogatásnak, mert az kapja, aki a földet használja. Ha kétharmadát egyéni gazdaságok, családi gazdaságok használják akkor egyértelmű, hogy ez a támogatás nem a nagy gazdaságoknak, hanem az egyéni gazdaságoknak jelent nagyon komoly segítséget – tette hozzá a főtitkár.
A Kisgazda Polgári Egyesület is a petíció mellé állt, hiszen azt szeretnék, hogy ne kerüljenek kilátástalan helyzetbe a magyar gazdák – erről már Erdős Norbert, az egyesület elnöke beszélt.
– Ez az Európai Bizottság által elkészített alapanyag talán a kisgazdálkodók számára még veszélyesebb, mint a nagygazdálkodók számára. Egyáltalán az európai gazdatársadalmat ez az anyag alapjaiban akarja megrengetni – fogalmazott az elnök.
Az egész magyar gazdatársadalom, így természetesen a Békés vármegyei gazdák is egyből az ügy mellé álltak, hiszen fontosnak tartják a területalapú támogatás megőrzését.
– Itt ebben a térségben próbálunk mindig olyan példával előjárni, amivel Békés vármegye agráriumát és Magyarország agráriumát is tudjuk segíteni. Leszögezzük azt, hogy teljes mértékben egyetértünk a petíció fontosságával és jelentőségével – erről már Kozsuch Kornél, a NAK és a MAGOSZ Békés vármegyei elnöke beszélt.
Csapóné Hernádi Noémi, a MAGOSZ Békés vármegyei Gazdasszony Tagozatának elnöke arról számolt be, hogy a gazdasszony tagozat is csatlakozott és kitöltötte az online petíciót. Arra kért mindenkit, hogy járjanak el hasonlóképpen.
– Szeretném leszögezni, hogy ez a javaslat sem a gazdálkodók, sem pedig az élelmiszert fogyasztó családok javát nem szolgálja. Az agrártámogatások gerincét jelentő területalapú támogatások eddig sem ingyen érkeztek a gazdálkodókhoz, mi gazdálkodók nagyon súlyos uniós jogszabályoknak feleltünk meg eddig is azért, hogy ezek itt legyenek. Ezek a mai napig biztosítják a gazdálkodóink versenyképességét, amely a javaslat elfogadása esetén megszűnhet – hangsúlyozta az elnök asszony.
Az online petíció az www.agrarpeticio.hu hivatalos weboldalon érhető el és tölthető ki.