Az indítványozó alkotmányjogi panaszt nyújtott be Dunakeszi Város Helyi Építési Szabályzatával kapcsolatosan.
A tényállás lényege szerint a földműves indítványozó több egymás melletti ingatlan tulajdonosa 1/1 arányban.
Több alkalommal kérte 20 m3 pince létesítésének engedélyezését, amely építmény egyébként engedély nélkül létesíthető. A kérelmeket elutasították, sőt magas bírságot helyeztek kilátásba.
Később 24 m2 területű fóliasátort szeretett volna építeni, az ezzel kapcsolatos bejelentését sem vették tudomásul azon indokolással, hogy a helyi HÉSZ-ben foglalt előírások szerint
azt nem lehet az adott ingatlanon elhelyezni.
Az indítványozó az Alkotmánybírósághoz fordult a HÉSZ vonatkozó rendelkezéseinek megsemmisítése iránt, mert az korábban meglévő lehetőségeit, jogait sérti, ugyanis az új előírások 10 hektáros birtoktest meglétét követelték meg a létesítmények megvalósításához.
Alkotmányjogi panaszt az új jogszabály hatályba lépésétől számított 180 napon belül lehet benyújtani, ennek eleget tett az indítványozó, viszont nem indokolta meg egenként az alaptörvény-ellenességet.
Közvetlen alkotmányjogi panaszeljárás csak kivételesen, és csak akkor kezdeményezhető, ha a alaptörvény-ellenes jogszabály rendelkezésének alkalmazása vagy hatályosulása folytán közvetlenül, bírói döntés nélkül következett be a jogsérelem, és nincs annak orvoslására szolgáló jogorvoslati eljárás.
A legújabb HÉSZ alapján elutasított kérelmével kapcsolatosan az indítványozó bírósági keresetet nyújtott be, az eljárás még folyamatban van.
Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvánnyal támadott normák nem közvetlen hatályosuló normák, nem felelnek meg annak a törvényi feltételnek, hogy további jogalkalmazói döntés közbejötte nélkül érvényesülnének.
A jelen ügyben a bírósági eljárás lezártát követően, a jogorvoslati lehetőségek kimerítése után lesz abban a helyzetben az Alkotmánybíróság, hogy újabb alkotmányjogi panasz beadása esetén vizsgálja a jogszabály Alaptörvénnyel való összhangját.
Mindezek miatt a panaszt az Alkotmánybíróság visszautasította.
A gazdálkodóknak sokszor fontos, hogy a mezőgazdasági ingatlanon valamely építményt létesítsenek. Előzetesen meg kell ismerni a helyi szabályokat, eljárást kell indítani az engedélyezés érdekében,akár bírósághoz is kell fordulni, és legvégső megoldás, hogy a jogerős eljárás után az Alkotmánybíróság döntését kérjük.
Dr. Bakos Zoltán, KPE szakértő