Mobil italospalack-visszaváltó automatákat vezetnek be hamarosan országszerte. A gépek a műanyag palackokat azonosítják, megszámolják, majd összepréselik, így tömörítve tudják szállítani és később újrahasznosítani. A boltok az összegyűjtött hulladékért cserébe azonnal megkapják a visszaváltási díjat.
Az M1 Híradó felvételén az látszik, ahogy egy autó, ami elnyeli a műanyag hulladékot. A benne lévő berendezés világszerte egyedülálló: egy magyar találmány, amely valójában egy mobil visszaváltó.
A műanyag palackokat a gép először megszámolja, azonosítja, majd összepréseli. A berendezés a kisboltoknak készült: olyan településeken használják majd, ahol nincs visszaváltó automata. A kereskedések összegyűjtik a műanyag és üvegpalackokat, leadják, és azonnal megkapják érte a visszaváltási árát.
Az összegyűjtött palackokat ezután egy hulladékkezelőbe szállítják, hogy újrahasznosítsák. A gyártó cég alapítója az M1 Híradónak azt mondta:
így nemcsak hatékony, hanem környezetkímélő is a rendszer.
„A rendszer lényege, hogy a kisbolt által kézzel összegyűjtött mennyiséget leszámoljuk, azonosítjuk és összepréseljük, hogy a kisbolttól visszavett palackokat tömörítve tudjuk szállítani, ne levegőt szállítsunk, hatékony legyen gazdaságilag is ez a folyamat és környezetvédelmi szempontból is a lehető legkisebb láblenyomata legyen” – mondta Duma László, a Returmatic Solutions Zrt. alapítója.
A kötelező visszaváltási rendszert idén január 1-től vezették be Magyarországon, de élesben csak az év második felében működik majd. Az itthon forgalomba kerülő fém, műanyag és üveg italcsomagolásokat a boltoknak maximum 3 literes kiszerelésig vissza kell venni egy bizonyos díj ellenében. Ebben segítenek az automaták vagy a kézi működésű gépek.
„Egy mobilapplikáció segítségével tudják visszavenni a fogyasztóktól a palackot, azt zsákokban tárolni és a mobil automata szolgáltatásunk
házhoz megy ezekért a csomagolásokért, helyben megszámolja, azonosítja a palackokat, és ami nagyon fontos: azonnal visszatéríti az ötvenforintos visszaváltási díjat a kisboltok részére”
– magyarázta Szabó Szilvia, a MOHU Zrt. gyártói felelősségi rendszerek vezetője.
A kézi visszaváltók néhány hét múlva munkába állnak az ország számos pontján, a programhoz eddig ötszáz kisbolt csatlakozott, de továbbra is várják a jelentkezéseket. És folyamatosan épül ki az automaták rendszere is: eddig több, mint 2200 gépet telepítettek, és több százat terveznek még. A cél az, hogy az uniós céloknak megfelelően 2040-re a jelenlegi 32-ről 65 százalékra növeljék a hulladékok újrahasznosítását.
Forrás: hirado.hu