Egy olyan háborúpárti hangulat lett úrrá a nyugati közvéleményen, amelynek komoly veszélyei vannak. Erről beszélt a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón. Gulyás Gergely azt mondta, a NATO is arra készül, hogy aktív szereplője legyen az orosz–ukrán háborúnak, ami a magyar kormány szerint a leges-legrosszabb forgatókönyv, ugyanis mindkét oldalon atomhatalmak állnak.
Gulyás Gergely a sajtótájékoztatón elmondta, elsőként a háborús helyzetet értékelte a kormány.
A miniszter úgy fogalmazott: új helyzet van, mivel amíg eddig csak egyes tagországok tettek háborúpárti nyilatkozatokat, most a NATO is arra készül, hogy aktív szereplő legyen a háborúban.
A magyar kormányt ez aggodalommal tölti el, hiszen, mint Gulyás mondta, ne feledjük el, hogy sisakok szállításával kezdődött, mostanra pedig a legdurvább élet kioltására alkalmas fegyvereket szállítják. A NATO is aktív szereplő lehet ebben a háborúban. Most már egészen nyíltan beszélnek arról, tagállamok, elsősorban a francia elnök, hogy csapatokat kell küldeni Ukrajnába.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta:
ez a legrosszabb forgatókönyvhöz vezethet, mert világháborúhoz vezethet, mindkét oldalon egy atomhatalom áll.
Gulyás Gergely elmondta, folyamatosan egyeztet a kormány a NATO brüsszeli központjával. A kormány álláspontja továbbra is változatlan, ki kell maradni a háborúból, így a NATO-misszióban sem kívánunk részt venni. A miniszter kijelentette: Magyarország továbbra sem szállít fegyvereket, nem küldünk katonákat, és továbbra sem engedünk át fegyvereket a magyar–ukrán határon.
A miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatást elfogadó amerikai kongresszusi döntés alapján látható, hogy az elnökválasztásig nem lesz változás az Egyesült Államok háborús politikájában, amely a NATO-ra is hatással van. Gulyás Gergely szerint a november 5-i amerikai elnökválasztás hozhatja el a reményt, amennyiben a békére okot adó eredmény születik.
A benzinár kapcsán a kormány döntéséről szólva Gulyás Gergely emlékeztetett:
a fogyasztók fizetik meg a háború árát, amelyben már nemcsak az orosz–ukrán konfliktus, hanem a közel-keleti harcok is hatással vannak.
A miniszter emlékeztetett: a magyar kormány célja, hogy ne lehessen nyerészkedni az árakon.
Gulyás Gergely arra is kitért, hogy a hazai benzin és a gázolaj ára régiós szinten nézve meghaladja a környező országok átlagát. A miniszter emlékeztetett: korábban azért egyeztettek a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, hogy ilyen ne történhessen meg. Ezért „a kormány arra szólítja fel a kereskedőket, hogy az árakat vigyék le a környező országok átlagárának szintjére” – fogalmazott. A miniszter közölte: amennyiben nem tartják be ezeket a javaslatokat, a kormány fog intézkedni.
Gulyás Gergely arra is kitért, hogy a kormány alaptörvény-módosítási javaslatot nyújtott be, amelynek egyik része a gyermekvédelmi törvény szigorítása. Ez kizárja azt a lehetőséget, hogy kiskorú ellen elkövetett szexuális bűncselekmény elkövetője, vagy abban közreműködő, bármikor is kegyelmet kapjon. Mint mondta, a köztársasági elnöki ellenjegyzés rendszerét eltörlik, azonban a köztársasági elnök sem adhat majd kegyelmet a pedofiloknak. Gulyás Gergely kiemelte: a kormánypárti frakció javaslata alapján „a pedofil bűncselekmények nem évülnek el, nincs feltételes szabadlábra helyezés, nincs reintegrációs őrizet, és soha nem kaphatnak tiszta erkölcsi bizonyítványt”. Gulyás Gergely emlékeztetett, hogy ezek a jogszabály-módosítások és a gyermekvédelmi intézményekben elrendelt vizsgálatok együttesen hatékony keretet biztosítanak.
A gyermekvédelmi intézményekben elrendelt vizsgálatokkal együtt hatékony iránymutatást jelentenek az intézményeknek.
A kancelláriaminiszter kitért arra is, hogy az EU közös hitelfelvételre vonatkozó javaslatai kapcsán a kormány olyan alkotmánymódosítást kér, amelyben a kormány csak akkor járulhat hozzá a jövőben az uniós további közös hitelfelvételeihez, amennyiben a parlament kétharmadának jóváhagyását is megkapja. A COVID utáni helyreállítási alapra hivatkozva a miniszter emlékeztetett: a közös hitelfelvétel eszköze nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Gulyás Gergely elmondta, hogy a kormány a honvédséget érintő törvénymódosítást is benyújtott az alkotmánymódosítási javaslat keretében. Közölte: a háborús helyzethez alkalmazkodva gyors reagálásra van szükség, ezért a törvényjavaslat rendelkezik a magyar honvédség katonai műveleteiről, állomásozásáról, határátlépéssel járó csapatmozgásról, valamint külföldi fegyveres erők Magyarország területét érintő katonai műveleteiről szóló szabályozásokat is tartalmaz a törvény.
Gulyás Gergely egy diplomáciai eseményt is bejelentette: május 8. és 10. között Hszi Csin-ping kínai elnök lesz Budapest vendége.
„Húsz év után került sor ilyen csúcstalálkozóra Budapesten” – mutatott rá a miniszter. Hozzátette: „úgy gondoljuk, hogy a magyar gazdaságnak és így Magyarországnak az az érdeke, hogy minél többekkel ápoljunk jó gazdasági viszonyt.”
Azt látjuk, hogy kínai a világ egyik vezető hatalma. Sajnos az Európai Unió gyengesége miatt lassan azt mondhatjuk, hogy a kettőből, és nem a háromból. De még az Európai Uniót is ide véve, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína az, amely a világgazdaságban ma jelentős erőt képvisel.
Kína sajnos már erősebb mint az Európai Unió, és Magyarország úgy gondolja, hogy a gazdasági kapcsolatokban nem érdemes ideológiai korlátokat felállítani.
A magyar kormány tárgyalt az Alaptörvény módosításáról is, amelyet a miniszterelnök nyújtott be, ez részben a gyermekvédelmi szabályok megerősítésével kapcsolatos. Az Alaptörvény-módosítás ki fogja zárni annak a lehetőségét, hogy olyan személy kegyelmet kapjon, aki szexuális bűncselekményt kiskorú sérelmére követett el, vagy ilyen bűncselekmény elkövetésében közreműködött. A szabályokat a valósághoz igazítják, a köztársasági elnöki kegyelemmel szembeni ellenjegyzést eltörlik.
Ezt egészíti ki a Fidesz-frakció által benyújtott törvényjavaslat, ami a kormány támogatását élvezi,
ez alapján többek között nem évülnek el a szexuális bűncselekmények, és az elkövetők soha nem kaphatnak tiszta erkölcsi bizonyítványt.
Gulyás Gergely beszélt arról is, hogy egy rossz folyamat indult el az EU-ban. Az EU hitelközösséggé alakítása sokaknak célja lett, a magyar kormány ilyet nem akar, egyszeri megoldásként korábban elfogadták, de rosszak a tapasztalataik. Ilyen hitel felvételéhez csak akkor járulhatna hozzá a kormány, ha a parlament kétharmados többsége támogatja azt, ezt is Alaptörvénybe írják.
Az Alaptörvény-módosítás a honvédségi csapatmozogásokat is érinti. Célszerű, ha a honvédség műveleteiről, állomásozásáról a részletes szabályozást sarkalatos törvény tartalmazza.
Gulyás Gergely kiemelte a Lánchíd-pénz kapcsán, hogy a folyamatban lévő büntetőeljárás alapján súlyos bűncselekmények történhettek, a kérdés, hogy ezeket kik követték el, a szálak a Városházára vezetnek. Egy kérdésre válaszolva azt mondta: az Államkincstár vizsgálja majd, hogy a főváros csődközelben van-e.
Forrás: hirado.hu