Változatlanul 4,3%-os kamat mellett hirdette meg egyhetes betéti tenderét csütörtökön az MNB. Az nem meglepetés, hogy az eddigi szinten maradt az irányadó kamat, hiszen a jegybank a múlt héten jelezte, hogy alapesetben havonta egyszer változtat majd az egyhetes kamaton.
Marad 4,3%-on az irányadó kamat, a jegybank csütörtöki egyhetes betéti tenderén, ahogy arra előzetesen számítani lehetett. A múlt héten az alapkamatot és a kamatfolyosót 50 bázisponttal, az egyhetes rátát pedig 30 bázisponttal emelte az MNB.
A jegybank azt is jelezte a januári kamatdöntés után, hogy a következő időszakban alapesetben havonta egyszer emeli majd az irányadó kamatot a Monetáris Tanács rendes kamatdöntő ülése után. Ráadásul az MNB tervei szerint az egyhetes betéti ráta kisebb mértékben emelkedhet, mint az alapkamat, így
az év közepére összeérhet a két kamatszint.
Mindezek mellett a jegybank fenntartja magának a rugalmasságot, hogy a piaci helyzet függvényében azonnal tudjon reagálni, vagyis nincs kőbe vésve, hogy menet közben nem emelkedhet az egyhetes kamat. Azonban amíg a forint nem gyengül jelentősebben, addig várhatóan tartja magát a jegybank ahhoz a stratégiához, hogy a kamatdöntő ülések között az egyheteshez sem nyúlnak.
Miért ilyen bonyolult ez?
A jegybank monetáris politikai eszköztára az elmúlt időszakban sokszor változott, a jelenlegi helyzet egyáltalán nem megszokott. Az alapkamat mögött nincs olyan pénzpiaci eszköz, ami miatt a piac azt irányadónak tekinthetné, ezért hiába dönt róla az MNB havonta, ez igazából komolyan senkit sem érdekel. Viszont az erősen likviditástöbbletes bankközi piacon a pénz árát alapvetően határozza meg, hogy milyen kondíciók mellett tud kicsapódni (a jegybank oldaláról nézve: milyen kamaton sterilizálja a felesleges pénzmennyiséget). Ez az eszköz az egyhetes betét, amit valójában nem is igazi versenyeztetés, tender alapján kínál fel (de a múltbeli gyakorlat alapján tendernek hívjuk ma is), hanem a minden héten csütörtök reggel meghirdetett feltétel (kamat) mellett délután minden ajánlatot elfogad.
Ezért tulajdonképpen a heti irányadókamat-meghatározás egy szinte „rituális” folyamat: reggel kamathirdetés, délutánra pedig az összes ajánlat elfogadása és annak kihirdetése.
Ahhoz, hogy a 4,3%-os kamat irányadó maradjon most is arra van szükség, hogy a tenderen délután minden ajánlatot elfogadjon az MNB, de az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján az lenne a meglepő, ha nem így történne.
Forrás: portfolio.hu