Nem is olyan tettem közzé kis írásomat, és akkor megemlítettem: a gyermekkel történő kapcsolattartás – sajnos – kimeríthetetlen téma!
Nem kellett sokáig várnom, az Alkotmánybíróság 2022. júliusi döntése újabb példát hozott arra, hogy a különélő szülők miként tudják egymás életét megkeseríteni.
Az alapügy egyszerű: a bontóperben a szülők jogerős egyezséget kötöttek a gyermekek kapcsolattartásáról. A gyakorlatban probléma merült fel, ugyanis a volt házastárs többszöri kérésre sem adta át a kapcsolattartás során a gyermekek személyes iratait. Arra hivatkozott, hogy az egyezség nem tartalmazott ilyen kitételt.
A bíróság elutasította kapcsolattartás végrehajtására vonatkozó kérelmet, II. fokon a döntést helybenhagyták. Felhívták a jogosult szülő figyelmét, hogy újbóli szabályozást kérhet.
A döntés ellen az indítványozó az Alkotmánybírósághoz fordult, álláspontja szerint sérült a magán-és családi élethez, a kapcsolattartáshoz való joga a téves döntés miatt.
Az Alkotmánybíróság kifejtette, hogy az eljárt bíróságok nem ismerték fel az ügy alapjogi kihatásait, és így megakadályozták a kapcsolattartás gyakorlását. Úgy ítélték meg, hogy a gyermek iratait /igazolvány, TAJ kártya, stb, / mindig átadandók, az útlevél pedig a körülményektől függően.
Mindezek miatt a korábbi bírói döntéseket megsemmisítették.
Több hasonló ügy is megjárta az Alkotmánybíróságot, hiszen bizonyos iratok nélkül a gyermek még közterületre sem vihető.
A Polgári Kisgazdák, de minden jóérzésű ember számára nyilvánvaló, mikor mit kell átadni a gyermek kapcsolattartása során. Kerüljük el- az ő érdekükben!- a hatósági eljárásokat!
Dr. Bakos Zoltán KPE szakértő