Mától újabb ingyenpénz érkezik a kis- és középvállalkozásokhoz

Fotó: Giulio Fornasar / Getty Images

Új támogatási lehetőséget nyit a leghátrányosabb régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások számára a kormány – derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján. Szabados Richárd államtitkár beszédéből az is kiderült, hogy az 50 milliárd forintos keretösszeg EU-s társfinanszírozással valósul meg, a támogatási intenzitás 50%.

Új programot indít a kormány, az EU társfinanszírozásával. A kódneve: GINOP Plusz – 1.2.4-25, vissza nem térítendő támogatási konstrukció – kezdte a beszédét Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.

Emlékeztetett arra, hogy a program a Demján Sándor Program részeként valósul meg, amely az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv egyik pillére. A kormány 2025-ben több mint 1400 milliárd forint forrást juttat a gazdaságba, ennek részként hirdetik most meg ezt az induló uniós pályázatot.

Közel 1300 érintett településről van szó a 4 legelmaradottabb régióban (Dél-Alföld, Dél-Dunantúl, Észak-Alföld és Észak-Magyarország), akik igényelhetik ezt a támogatást. A program keretösszege 50 milliárd forint – mondta az államtitkár.

Több mint 300 ezer cégről beszélünk ezekben a régiókban, a foglalkoztatottak közül több mint 700 ezer embernek adnak munkát – ismertette.

A támogatott vállalkozások száma 1700-3300 darab lehet. A támogatási összeg 5 és 30 millió forint közötti cégenként. 50%-os vissza nem térítendő támogatási forma – húzta alá.

Mire lehet igényelni:

  • új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása,
  • információs technológia-fejlesztés,
  • ingatlan beruházás: korszerűsítés és nem vásárlás,
  • projekt szakmai megvalósítását támogató tevékenység.

A felhívás keretében azok a vállalkozások részesülhetnek támogatásban, amelyek:

  • rendelkeznek legalább egy lezárt teljes üzleti évvel,
  • éves átlagos statisztikai állományi létszámuk legalább 1 fő és
  • a négy leghátrányosabb helyzetű régióben és/vagy a Szabad Vállalkozási Zónák településein tervezik a projektjük megvalósítását.

Szabados Richárd elmondása szerint a felhívás a mai napon jelenik meg, a beadáshoz szükséges kitöltőprogram április 24-étől lesz elérhető a pályázati honlapon, majd április 25-én reggeltől megnyílik az előtöltés lehetősége, a benyújtás pedig április 29-én 17 órától veszi kezdetét.

Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy több ezres létszámú érdeklődésre számítanak, és a programot is a vállalkozásoktól érkező visszajelzések alapján dolgozták ki.

Forrás: