Ösztönző akciótervet hirdet a kormány.
„Minden együttműködés újabb siker a magyar gazdaság számára, mert Magyarország szeretné tovább erősíteni szerepét gazdasági találkozási pontként, és szeretné elérni, hogy itt kapcsolódjon össze a keleti és nyugati tőke, illetve a hightech technológia” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a kínai NIO Europe járműipari vállalat és a Széchenyi István Egyetem oktatási és innovációs együttműködési megállapodásának aláírásán.
Európa jövője: az elektromos autózás
A miniszter hangsúlyozta: az elektromosautó- és járműipar fejlesztése nem véletlen, az elektromos autózás jelenti Európa jövőjét, és meghatározó szerep jut az autóipari innovatív megoldásoknak, valamint a nemzetközi együttműködésnek.
Az elektromos autózás átmenetének felgyorsítása érdekében a magyar kormány uniós szintű akcióterv keretében egyebek mellett autóvásárlás-ösztönző programra tesz javaslatot, amely új és használt járművekre is kiterjed majd”
– közölte Nagy Márton. Hozzátette: az akciótervet júliusban mutatják be, illetve ismertetik meg az uniós tagállamokkal.
Mint fogalmazott: Magyarország erős és versenyképes európai autógyártásban érdekelt, ezért fokozni kell a teljesítményt, fel kell gyorsítani az elektromos autózás európai térnyerését.
Az Európai Unió alapvető érdeke a versenyképes Kínával való sokoldalú együttműködés.
A büntetővám kérdése
Nagy Márton úgy fogalmazott: „a protekcionizmus, a büntetővám kérdéskörét butaságnak tartják”, amire az együttműködés és a szabad piacgazdaság ellenes lépésként tekintenek.
Kiemelte, hogy az elektromos autózás további térnyerését az akkumulátorok vagy azok egy részének cserélhetősége tovább növeli, és ebben a technológiában a NIO az élen áll. A miniszter sikerként értékelte, hogy a vállalat és a Széchenyi István Egyetem együttműködése új szintre lép.
Gong Tao, Kína magyarországi nagykövete kifejtette:
az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális kihívás, ezért az autóipar is jelentős változások előtt áll.
„Kína jelentős eredményeket ért el a zöld átállás terén, a kínai vállalatok hozzájárulnak a világgazdaság fenntartható fejlődéséhez, és ebben a Magyarországra települt kínai új járműipari vállalatok is részt vesznek, például a NIO” – fogalmazott a nagykövet.
Magyarország már elindult az elektromos átállás felé.
Magyarország elkötelezett az innováció iránt
Huj Csang (Hui Zhang), a NIO Europe alelnöke úgy fogalmazott: a Széchenyi István Egyetem az innováció és a jövőre való felkészítés élvonalában áll,
Magyarország innováció iránti elkötelezettsége tette lehetővé ezt az együttműködést.
Weingartner Balázs, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. igazgatósági elnöke hangsúlyozta: a zöldátállás területén tett kormányzati erőfeszítések megalapozottak voltak. „Az együttműködés több részterületen hozhat hiánypótló megoldást” – szögezte le.
Forrás: mandiner.hu, MTI