A Miniszterelnökség Társadalmi és Örökségvédelmi Ügyekért, valamint Kiemelt Kulturális Beruházásokért Felelős Helyettes Államtitkársága pályázatot hirdet a Kulturális Örökség Európai Éve alkalmából általános és középiskolás diákok számára NE MENJ EL MELLETTE! címmel.
Pályázati cél: Az ifjúság figyelmének felkeltése az örökségvédelem iránt, az örökségi értékek megszeretésének és megbecsülésének kialakítása a települési örökségállomány megismerésén keresztül, a kutatómunka és a népszerűsítő tevékenység fejlesztése, a korosztályok közötti együttműködés erősítése.
Pályázók köre: 7-10 éves, 10-14 éves és 14-18 éves tanulók, tanulói közösségek
A pályázaton való részvétel feltétele: Jelentkezés az oroksegeve@me.gov.hu e-mail címen, feltüntetve a pályázók körét, életkorát, a kiválasztott épületet, valamint a helyi közösségnek szervezendő bemutató tervezett időpontját.
Jelentkezési határidő: 2018. május 2.
Pályázat leírása: A pályázó felkutatja egy, a településén általa kiválasztott épület/építmény építéstörténetét, művészettörténeti értékeit, felkeresi azokat a személyeket, akik ismeretekkel rendelkeznek az adott épület tulajdonosairól, használóiról, a település életében betöltött szerepéről, a helyi közösség tudatában élő, az épülettel kapcsolatos történetekről, legendákról. A pályázó összegzi a megszerzett ismereteket, majd bemutatja azokat a település lakóinak, azt is kidomborítva, hogy a pályázó számára miért fontos a kiválasztott épület. Az eseményre meghívja a sajtó képviselőit is.
A pályázati cél megvalósításának időtartama: 2018. május 7. – 2018. május 13.
A pályázat elbírálása: Az oroksegeve@me.gov.hu e-mail címre eljuttatott beszámoló alapján, amelynek a következőket kell tartalmaznia:
- az épület kiválasztásának indoklása,
- az épület történetét és értékeit bemutató anyag (szöveges, képi, video stb.),
- a bemutató összegzése,
- csatolva a (helyi) sajtóban megjelent hírek.
A beszámoló bármilyen formában és technikai eszközzel készülhet, de mutassa be a lehető legpontosabban a kutatás, az előkészítés és a bemutatás valamennyi lényeges mozzanatát.
A pályázat kiírója az első három helyezettet e-mailben értesíti, majd az eredményt a https://koee2018.kormany.hu/ weboldalon teszi közzé, 2018. szeptember 14-ét követően.
A beszámoló beküldésének határideje: 2018. június 15.
Az elbírálás szempontjai:
- az épületválasztás indokoltsága,
- az épületről megszerzett ismeretek alapossága és teljessége,
- kreativitás,
- a bemutatás előkészítése,
- a bemutatás színvonala,
- a bemutatás hangvétele,
- az idősebb (felnőtt) korosztály bevonása a bemutatás előkészítésébe,
- sajtóvisszhang.
Felhívjuk pályázóink figyelmét az alábbiakra:
- A pályázat kiírója különösen számít a tanuló ifjúság kreativitására, a hagyományostól eltérő, újszerű ötletekre az örökség bemutatásában.
- A bemutatás célja az legyen, hogy a település minél több lakója ismerje és kedvelje meg a választott épületet.
- A bemutatón a pályázók emeljék ki, számukra mit jelent a választott épület, miért érzik fontosnak megőrzését a jövő számára?
- A részvételnek nem feltétele a hivatalos védettség, de fontos, hogy a választást megfelelően indokolják.
- A bemutatást a választott épületben vagy annak közvetlen környezetében javasolt megszervezni.
- A bemutatón illetve annak előkészítésében a település lakosságának lehető legszélesebb körű részvétele előnyt jelent.
- A pályázathoz választható a kulturális örökség egyéb ingatlan eleme is (pl. ipari emlékek, temetők, parkok, romok stb.)
- A jelentkezéssel pályázó tudomásul veszi, hogy a pályázat kiírója a pályázat népszerűsítése céljából a bemutatások időpontját és helyszíneit valamint a beküldött beszámolókat a sajtóban és a Kulturális Örökség Európai Éve webfelületein megjelentetheti.
Pályázati díjak:
- 1. helyezett: 500 000 forint értékű díj
- 2. helyezett: 300 000 forint értékű díj
- 3. helyezett: 200 000 forint értékű díj
Díjak átadása: 2018. szeptember 14-én, a Kulturális Örökség Napjai országos megnyitóján.
(Miniszterelnökség, kormany.hu)