Tagtársaink figyelmébe ajánljuk: Nyaralni indulunk? Így nehezítsük meg a betörők dolgát

agrarium7.hu

Nyaralásunk tervezése közben érdemes gondolnunk otthonunk és értékeink biztonságára is. És mi az, amit mindenképpen „hagyjunk itthon”? A posztolási kedvünk, ugyanis a közösségi oldalak a betörők egyik legjobb információforrásává váltak. A hirado.hu-nak Varga Balázs rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály munkatársa adott hasznos tanácsokat, hogy a pihenés minél gondtalanabb legyen.

Kamerák: kellenek vagy nem?

A megfelelő otthonvédelmi rendszerek sokat segíthetnek. Még a látszat is képes távol tartani a piti bűnözőket, ezért érdemes időzíthető lámpakapcsolókat, tévéimitátort beszereznünk, amik azt a látszatot keltik, hogy van otthon valaki. Az álkamerák, infravörös fények, a hangos nyitásvédő zárak, mozgásérzékelős lámpák sokat segíthetnek.

„A látható, azonban bármely távfelügyeleti rendszerbe nem bekötött rendszernél el kell mondani, hogy manapság már koránt sem jelentenek akkora védelmet, ugyanis azt látjuk, hogy a környezetnek a közömbössége sajnos sok esetben nem segíti a sértett tulajdonának megőrzését. Sokszor a riasztó hangjára már fel sem kapjuk a fejünket, mert inkább arra gondolunk, hogy tévedés, vagy egy elromlott eszköz” – mondta a hirado.hu-nak Varga Balázs rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Bűnmegelőzési Osztály munkatársa.

Komolyabb védelmet azok a riasztórendszerek nyújtanak, amelyek be vannak kötve távfelügyeleti szolgáltatóhoz,

mely egy kivonulással azonnal megállapítja, hogy az ingatlannál történt-e incidens, és ezt követően értesíti a rendőrséget.

Biztonságban?

A bejárati ajtónál a legtöbben figyelünk arra, hogy több ponton záródó biztonsági darab legyen, de a hátsó ajtónál már elfeledkezhetünk erről, ezt pedig a betörők is tudják.

Legyen minden ajtónk tömör, erős és biztonságos, az elérhető közelségben lévő ablakokra szereltessünk rácsot, vagy legalább lássuk el őket betörésgátló fóliával – a szúnyogháló nem alkalmas erre.

Fontos elmondani, hogy ha az elkövetők kiszemelik az ingatlant, mindig egy olyat keresnek, ahol a legkisebb az ellenállás. Tehát amikor azt látják, hogy biztonsági eszközök garmadájával állnak szemben, az nem fogja őket csábítani.

Minél több eszköz van látható módon kiépítve a házon, az annál inkább eltéríti az elkövetőt – mondta az ORFK munkatársa.

Mit hagyjunk otthon?

Nem vihetjük magunkkal az összes ékszerünket, meg az otthon tárolt pénzt, de ettől még megóvhatjuk a távollétünkben. Szerezzünk be egy biztonságos széfet, és tetessük nem feltűnő helyre! Értékeinkről – ha már mindenképpen otthon szeretjük tartani, és nem bankban – készítsünk listát, és ezt a papírt ne a széfben tároljuk, legyen belőle biztonsági másolatunk!

Ha mégis megtörtént a baj, sokkal rövidebb ideig tarthat a nyomozás, ha az értékes tárgyakról fényképeket, felbecsült árat is tartalmazó listánk van – tanácsolta az alezredes.

Amit még érdemes otthon hagyni, az a posztolókedvünk.

A közösségi oldalunkra ne írjuk ki, hogy hurrá, nyaralni megyünk, mert ezzel azt is közöljük a nagyvilággal, hogy szabad a vásár az otthonunkat illetően.

Ne jelentkezzünk be automatikusan a külföldi országban, és a képeket is a nyaralás után osszuk csak meg!

Varga Balázs rendőr alezredes hozzátette, hogy a többéves munka, amit a rendőrség folytat annak érdekében, hogy segítsen a lakosoknak a lakásbetörések kivédésében, kezd beépülni a köztudatba, és a statisztikák is azt mutatják, hogy nemcsak a betöréses lopásban, de egyéb vagyonelleni bűncselekményeknél is sokkal tudatosabbak az állampolgárok.

Forrás: hirado.hu